2017 School of Engineering Prizes and Awards Ceremony

Above: Associate Professor David Cropley chairs the 2017 School of Engineering Prizes and Awards ceremony

The Annual School of Engineering Awards Ceremony was held on 21 April 2017 to recognise and reward students for a high level of performance or achievement within their respective programs. The ceremony was chaired by Master of Ceremony, Associate Professor David Cropley.

The ceremony began with a welcome from the chair, followed by student representative speaker Zeb Keen and Michael Coates; and by industry guest speaker and former student Jo Schneider. Jo currently runs her own consultancy and is the CEO of DVE Business Solutions and Animal Therapeutics.

This annual ceremony and networking opportunity was well attended and enjoyed by the student recipients, family members, School staff, and industry sponsors.

Students from the University of South Australia were presented with prizes, grants and scholarships from three categories:

  • Aviation
  • Engineering (Undergraduate)
  • Engineering (Postgraduate)

    

 Speakers Jo Schneider, Michael Coates and Zeb Keen

 The recipients of each award are listed:

Royal Aeronautical Society and School of Engineering Undergraduate Student Research Paper Award

Awarded to two undergraduate students who conduct aeronautical or aerospace research and submit a technical paper based upon that research.

Presented by:          Dr Doug Drury

Recipient:                Mr Michael Stephen Currie

                                   Mr Ka Ho Chung

Autonomous Mechatronic Systems Prize

Awarded to the student with the best overall performance in the Autonomous Mechatronic Systems course in the Bachelor of Engineering.

Presented by:          Dr Russell Brinkworth

Recipient:                Mr Samuel John Teague

Clipsal by Schneider Electric Award

Awarded to the student with the best overall performance in the third year of the Bachelor of Engineering (Electrical).

Presented by:          Mr Iain Wickens

Recipient:                Mr Teong Tan

Clipsal by Schneider Electric Prize

Awarded to the most distinguished student by virtue of balanced theoretical and practical performance in the courses Electrical Engineering Project 1 and 2.

Presented by:          Mr Iain Wickens

Recipient:                Mr Aaron Melville-Smith

Computer Aided Engineering Practice Prize

Awarded to the student with the best overall performance in the Computer Aided Engineering Practice course in the Bachelor of Engineering.

Presented by:          Dr Romeo Marian

Recipient:                Mr Innocent Tinotenda Baya

eLabtronics Linear Electronic Prize

Awarded for the best overall performance in the course Linear Electronic Circuits by a student in the Bachelor of Engineering programs in the electrical disciplines.

Presented by:          Mr Peng Choo

Recipient:                Mr Teong Tan 

Electricity and Electronics Prize

Awarded to the student with the best overall performance in the Electricity and Electronics course in the Bachelor of Engineering.

Recipient:                Mr Michael James Spagnoletti (awarded in absentia)

Embedded Systems Prize

Awarded to the student with the best overall performance in the Embedded Systems Design course in the Bachelor of Engineering.

Presented by:          Associate Professor Jason Whittle

Recipient:                Mr Timothy Paul Chiknaikin

Engineering Mechanics Prize

Awarded to the student with the best overall performance in the Engineering Mechanics course in the Bachelor of Engineering.

Presented by:          Dr Ke Xing

Recipient:                Mr Scott Luther Evans

Engineers Australia (South Australia) Mechanical Prize

Awarded to the student with the best overall performance in the course Mechanical Engineering Practice N. Students must be undertaking the Bachelor of Engineering program.

Presented by:          Mr Gordan Lesicar

Recipient:                Mr Chris Spencer

Institution   of Mechanical Engineers – Frederick Barnes Waldron Award

Awarded to the student in the Bachelor of Engineering (Mechanical or specialisation) degree with the best overall performance in the fourth year of the program

Presented by:          Dr Ke Xing

Recipient:                Mr Martin Njuguna Kamande

PW Stephens Engineering Prize

Awarded to the full time student who obtains the highest grade point average upon completion of the first year of the Bachelor of Engineering (Mechanical or specialisation) program.

Presented by:          Dr Ke Xing

Recipient:                Mr Daniel Clyde Williams

SA Power Networks – Final Year

Awarded to the student with the best overall performance in Power Systems Analysis and Operation and Control of Modern Power Systems courses in the Bachelor of Engineering (Electrical discipline).

Presented by:          Mr Doug Schmidt

Recipient:                Mr Yu Kai Gan

SA Power Networks – Most Outstanding Student

Awarded to the student with the best overall performance during the first three years in the Bachelor of Engineering (Electrical and Mechatronic) program.

Presented by:          Mr Doug Schmidt

Recipient:                Mr Stephen Paul Lewis

School of Engineering Mechanical Design Award

Awarded to the student who achieves the best overall performance in the course Mechanical Design Practice in the Bachelor of Engineering (Mechanical or specialisation).

Presented by:          Professor John Fielke

Recipient:                Mr Xiao Su

The Electric Energy Society of Australia Prize

Awarded to the student with the best overall performance in the course Power System Analysis in the Bachelor of Engineering (Electrical) program.

Presented by:          Mr Bill Harrod

Recipient:                Mr Stefan James Gous

The Electric Energy Society of Australia Prize – Final Year Project

Awarded to the student for the best overall performance in the final year electrical power engineering project in the Bachelor of Engineering (Electrical) program.

Presented by:          Mr Bill Harrod

Recipient:                Mr Falah AFA Alsamdan

The Institution of Engineering and Technology (IET) Prize

Awarded annually to the student having the best overall performance in the final year of the Bachelor of Engineering (Electrical) program.

Presented by:          Mr John Noonan

Recipient:                Mr Aaron Melville-Smith

The Sir William Goodman Electrical Engineering Prize

Awarded to the most outstanding student in the final year of the Bachelor of Engineering (Electrical/Mechatronic) program.

Presented by:          Associate Professor Jason Whittle

Recipient:                Mr Phillip Nathan Moss

The Sir William Goodman Mechanical Engineering Prize

Awarded to the most outstanding student in the final year of Bachelor of Engineering (Mechanical) program.

Presented by:          Dr Ke Xing

Recipient:                Mr Joseph Peter O'Connor

School of Engineering - Master of Engineering (coursework) Prize

Awarded to two students with the most outstanding academic performance, and who obtain the highest GPA of 6.0 or above upon completion of the Master of Engineering by coursework programs.

Presented by:          Dr Arek Dadej

Recipient:                Mr Karrar Mohsin Ajeel Abuwaleda

                                Mr Matthew James Combe (awarded in absentia)

School of Engineering - Minor Thesis Prize

Awarded to two students with the most outstanding academic performance in the minor thesis or research project courses.

Presented by:          Dr Arek Dadej

Recipient:                Mr Bashar Adnan Waheed Al-Saedi

                                Mr Matthew James Combe (awarded in absentia)

The Sir Ross and Sir Keith Smith Civil Aviation Grant

Awarded to the two students who obtain the highest grade point average upon completion of their second year of studies of the Bachelor of Aviation program.

Presented by:          Dr Doug Drury

Recipient:                Mr Zeb Alexander Keen

                                Mr Joshua Chin

O'Connors Engineering Grant

Awarded to a high-achieving student enrolled full-time in the third year of the Bachelor of Engineering (Mechanical) program.

Presented by:          Mr Andrew O’Connor

Recipient:                Mr Innocent Tinotenda Baya

Australian Federation of Air Pilots and Australian Air Pilots Mutual Benefit Fund Scholarship

Awarded to two high achieving students upon completion of their first year of the Bachelor of Aviation.

Presented by:          Dr Doug Drury

Recipient:                Mr Michael Stephen Currie

                                Mr Jayden Patrick Summers

School of Engineering High Achiever Scholarship

Awarded to the applicant with the most competitive ATAR (>90) who has not been awarded a Division ITEE High Achiever or High Achiever Equity scholarship.

Presented by:          Associate Professor David Cropley

Recipient:                Mr Riley Webster

With thanks to all our sponsors:

 

       

            

   

    

 

 

 

Areas of study and research

+ Click to minimise